Głosowanie ogólnopolskie IDOL 2021

Głosowanie trwa do 30 sierpnia.

Można oddać po jednym głosie w każdej kategorii.

Regulamin konkursu IDOL (PDF)

IDOL ŚRODOWISKA

Monika Bielecka

Zachodniopomorskie

Założycielka i trenerka grupy Tup Tup Team, realizującej zajęcia z nordic walkingu z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Inicjatorka oraz uczestniczka wraz z podopiecznymi licznych konkursów sportowych, pracownica ZAZu w Gryfinie. Realizowała zajęcia z nordic walkingu wraz z podopiecznymi Fundacji. Zajęcia zostały znakomicie odebrane w środowisku.

Liczba głosów: 573

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Roman Dąbrowski

Podkarpackie

Z wykształcenia filozof, były nauczyciel przedsiębiorczości, wykładowca akademicki oraz doradca i coach. Od 2001 r. aktywnie działa w Tarnobrzegu na rzecz osób z niepełnosprawnością. Dwukrotnie organizował i prowadził punkty informacyjno – doradcze dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół. Również dwukrotnie był członkiem i przewodniczącym Miejskiej Społecznej Rady ds Osób Niepełnosprawnych.

Liczba głosów: 566

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Agnieszka Sukiennik

Wielkopolskie

Od 2017 jest zatrudniona w poznańskim oddziale Fundacji Aktywizacja jako psycholog oraz pośrednik pracy.. Zadziwia swoją pracowitością i pomysłowością, która owocuje innowacyjnymi rozwiązaniami na rzecz OzN umożliwiając im podjęcie i utrzymanie zatrudnienia. Ograniczenia spowodowane schorzeniami zastępuje możliwościami i ten rodzaj niepełnosprawności tratuje jako wartość dodaną do życia czyniąc ją dodatkowym atutem. Dzięki Jej nieprzeciętnym zdolnościom wiele osób uwierzyło w siebie, znalazło motywację do życia i podjęło kroki w kierunku usamodzielnienia i niezależności.

Liczba głosów: 478

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Konrad Galiński

Łódzkie

Jest trenerem w Spółdzielni socjalnej FADO, zawodowo zajmuje się dostępnością dla osób niewidomych i słabowidzących, a specjalizuje się w dostępności transportu - nie tylko dla osób z dysfunkcją wzroku. Bezceremonialnie obala mity dotyczące osób z niepełnosprawnościami, prywatnie miłośnik dobrej kawy i Łodzianin z wyboru.

Liczba głosów: 339

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Marcin Dębski

Małopolskie

Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie. Oddany dzieciom z niepełnosprawnościami, głównie wzroku, były wychowawca w internacie przy ul. Tynieckiej, teraz dyrektor szkoły w Krakowie.

Liczba głosów: 221

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Ilona Juszczyk

Śląskie

Tyflopedagog, oligofrenopedagog, dyplomowana masażystka - aktywna i przedsiębiorcza. Jest pomysłodawcą Konkursu Książki Dotykowej w Częstochowie. 2000-2003 r. wolontariusz, a następnie pracownik OWR dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej przy PZN w Częstochowie, przygotowującego do nauki w szkołach ogólnodostępnych. W 2009 r. koordynatorka projektu dot. szkoleń zawodowych „Wsparcie niewidomych na rynku pracy”, który zajął II miejsce w Polsce pod względem ilości uczestników.

Liczba głosów: 208

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Monika Łojba

Dolnośląskie

Blogerka niedowidząca, studentka dziennikarstwa działająca od lat w środowisku, pisze artykuły do Helpa, walczy o równy dostęp do swiata dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.

Liczba głosów: 188

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Krzysztof Kochański

Podlaskie

Osoba słabowidząca, Tyfloinformatyk. Aktywnie działa w środowisku osób z dysfunkcją wzroku prowadząc szkolenia i kusy z bezwzrokowej obsługi telefonu i komputera. Będąc osobą z niepełnosprawnością uczy inne osoby z dysfunkcją wzroku jak radzić sobie w świecie nowoczesnych technologii.

Liczba głosów: 158

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Klaudia Frankowska

Lubuskie

Od dziecka jest osobą niewidomą. W podejmowaniu kolejnych wyzwań artystycznych wspiera ją mama oraz siostra bliźniaczka. Brała udział w wielu konkursach muzycznych m.in. w „Zaczarowanej Piosence” Anny Dymnej. Udziela się również sportowo. Zdobyła pierwsze miejsce w drużynowych mistrzostwach polski w Showdown 2020 oraz 8 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Showdown w 2020 r.

Liczba głosów: 83

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Rafał Butajło

Warmińsko-Mazurskie

Masażysta z pasją, społecznik, aktywny działacz na rzecz niewidomych i słabowidzących, wieloletni wolontariusz.. Z potrzeby pomocy podjął się organizacji koncertu charytatywnego dla chorej na białaczkę dziewczynki. Propaguje postawę pomocy, pracowitości i zaangażowania wśród niepełnosprawnych. Swoją postawą zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym udowadnia, że niepełnosprawność to tylko stan naszego umysłu.

Liczba głosów: 57

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Monika Domagalska-Ilińska

Pomorskie

Współpracuję z PZN O. Pom. GKSONiS Jantar, Fundacją PONS oraz Stowarzyszeniem Niewidzialny. Jestem współautorem anglojęzycznego artykułu pt. „Przyczyny ukrywania niepełnosprawności na rynku pracy” prezentowanego na Konferencji Naukowej Uniwersytetu Gdańskiego w 2021. Posiada doświadczenie zawodowe 22 lat pracy w obszarze zatrudniania i współpracy z osobami niepełnosprawnymi.

Liczba głosów: 44

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Beata Zielińska

Świętokrzyskie

Pedagog specjalny, osoba niewidoma, ukończyła studia magisterskie: "Rewalidacja z terapią pedagogiczną." Przez kilkanaście lat pełniła funkcję rodziny zastępczej dla dziecka z wieloraką niepełnosprawnością. Dziś ten chłopiec jest jej synem. Służy także wsparciem niewidomym dzieciom i dorosłym.

Liczba głosów: 43

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Jadwiga Rogacka

Kujawsko-Pomorskie

Słabowidząca Mistrzyni Polski, wicemistrzyni Świata i mistrzyni Europy w bowlingu. Swoją postawą i umiejętnościami inspiruje młodszych i starszych do prężnej aktywności sportowej. Organizatorka i współorganizatorka wielu turniejów oraz prowadząca szkółkę bowlingową w klubie Sportowym Pionek we Włocławku.

Liczba głosów: 5

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Karolina Włodarska

Opolskie

Jest prezesem Fundacji NaKole, niezwykle pomysłowa i kreatywna osoba, która stara się by swymi działaniami nie tylko ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, ale także by życie tych osób było barwne, ciekawe i pełne przygód. Realizowane przez prowadzoną przez Panią Karoline działania to zarówno sport, turystyka, rekreacja jak i zajęcia m.inn. z udzielania pierwszej pomocy itd. Znacząca część inicjatyw Fundacji to wyprawy na Tandemach, w których uczestniczą bardzo chętnie osoby niewidome jak i wolontariusze.

Liczba głosów: 3

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Danuta Borek

Lubelskie

Prezes koła PZN w Biłgoraju. Aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami wzroku w swoim regionie, aktywizując ich społecznie i zawodowo poprzez warsztaty, spotkania integracyjne oraz wyjazdy turystyczne.

Liczba głosów: 2

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

MEDIA

Ewa Wójcik – Lis

Podkarpackie

Jako osoba związana z podkarpackimi mediami, między innymi Radiem Leliwa, w swojej działalności często podnosi tematykę osób z dysfunkcją wzroku. Mówi o barierach, na jakie napotykają, ale też wskazuje sukcesy i podkreśla aktywność osób niewidomych i słabowidzących na wielu płaszczyznach lokalnych.

Liczba głosów: 522

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Radio Plus Zielona Góra

Lubuskie

Chętnie przekazuje słuchaczom informację dotyczące inicjatyw lokalnych skierowanych do osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Liczba głosów: 365

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Agnieszka Grądzka-Wadych i Jarosław Wadych

Kujawsko-Pomorskie

Od wielu lat podejmują w artykułach tematykę ważną dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Szczególnie dużo uwagi poświęcają niewidomym oraz niedowidzącym, publikując w magazynie Help i mediach społecznościowych. Łącząc spojrzenie kobiece i męskie w pisanych także wspólnie artykułach uwrażliwiają społeczeństwo na rzecz szeroko pojętej integracji

Liczba głosów: 352

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Katarzyna Widera-Podsiadło

Śląskie

Od 17 lat związana z katowicką rozgłośnią Radia eM. Autorka i prowadząca wielu audycji o tematyce społecznej, w których często podejmuje kwestie niepełnosprawności. Stara się propagować różne formy rehabilitacji, np. w codziennym cyklu ,,Radio eM poradnikowo". W audycji ,,Moja historia", niejednokrotnie gościły osoby niewidome. Z kolei audycja ,,Wspieramy mamy" bardzo często koncentruje się na potrzebach rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Prócz tego Pani Redaktor tworzy audycje z apostolstwem chorych.

Liczba głosów: 203

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Radio UWM FM – audycja Stacja Dobro

Warmińsko-Mazurskie

Prowadzona przez Anetę Pawelczyk – Piłat "Stacja Dobro to miejsce spotkań z tymi, którzy niosą pomoc innym, ale również idą z pasją przez życie i chcą się nią dzielić”. Audycje, do których zapraszane są osoby zaangażowane w pomoc innym – społecznicy, pracownicy fundacji oraz osoby wspierające w trudnych sytuacjach życiowych. Jest to audycja z której można dowiedzieć się jak wygląda specyfika pracy asystentów osób z różnymi problemami, jakie są ich doświadczenia, jakie napotyka się trudności i czego mogą się nauczyć.

Liczba głosów: 54

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej

Łódzkie

Najstarsza koncesjonowana akademicka rozgłośnia radiowa w Polsce, nadająca na terenie Łodzi i okolic. Nominacja w podziękowaniu za zainteresowanie sprawami osób z niepełnosprawnością i umożliwianie im zabierania głosu w ważnych tematach poprzez zapraszanie do studia

Liczba głosów: 18

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Tikhonovv Mówi

Dolnośląskie

Kanał youtube Andreya Tikhonova, niewidomego działacza środowiska, wspaniałego muzyka, pisarza, intelektualisty.

Liczba głosów: 11

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Marcin Ryszka

Małopolskie

Niewidomy działacz społeczny na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku. Człowiek-instytucja.

Liczba głosów: 2

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Monitor Trzeciego Sektora

Opolskie

Źródło bieżących informacji na temat wydarzeń, które mają miejsce w Województwie Opolskim. Na ławach wydawnictwa można odnaleźć szereg informacji o wyjątkowych wydarzeniach oraz niezwykłych ludziach, którzy wpływają na opolskie środowisko lokalne. Również osoby z niepełnosprawnością odnajdą tutaj wiele interesujących ich kwestii i tematów.

Liczba głosów: 2

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Kurier Lubelski

Lubelskie

Dziennik regionalny obejmujący zasięgiem województwo lubelskie na łamach swojego czasopisma chętnie zamieszcza programy o tematyce osób z niepełnosprawnościami.

Liczba głosów: 1

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Piotr Żytnicki

Wielkopolskie

Na łamach "Gazety Wyborczej" historie osób niewidomych: Pani Kariny Gacmangi, opiekunki pomocy społecznej, skazanej na więzienie za znęcanie się nad starszą, schorowaną kobietą. Ofiarą opiekunki była pani Irena, niewidoma 80-latka. Opiekunka krzyczała na panią Irenę, biła po głowie. Opisywał historię pana Piotra, rencisty spod Poznania. Intenauci nazwali go "Panem Niewidomym", a na Facebooku powstała poświęcona mu strona. Publikowano tam jego zdjęcia i opisywano związane z nim historie.

Liczba głosów: 1

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

URZĄD OTWARTY DLA NIEWIDOMYCH

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Świętokrzyskie

Wdraża rozwiązania i udogodnienia dla klientów niewidomych, słabowidzących, niesłyszących, poruszających się na wózkach, dla osób starszych. Dzięki pracownikom posługującym się językiem migowym osoby niesłyszące mogą załatwić sprawę podatkową bez przeszkód. Wszystkie działania są konsultowane wspólnie ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, które są zapraszane do sprawdzenia poszczególnych funkcjonalności.

Liczba głosów: 316

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze

Lubuskie

Z zaangażowaniem wspierają osoby niepełnosprawne, w tym osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Z chęcią udzielają informacji o formach świadczonej pomocy, projektach oraz możliwościach dofinansowań, z których można skorzystać. Osoby pracujące w Centrum są bardzo pomocne i zaangażowane w swoją pracę.

Liczba głosów: 214

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

PFRON Oddział Opolski

Opolskie

W znaczący sposób wspiera liczne organizacje i instytucje, które oferują pomoc osobom niepełnosprawnym. Przede wszystkim dzięki dofinansowaniu wielu projektów i grantów organizacje te mogą realizować różnorodne działania, dzięki którym osobom z niepełnosprawnościami żyje się łatwiej. Wydawane publikacje i wsparcie merytoryczne ma również ogromne znaczenie.

Liczba głosów: 138

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Magdalena Dydyszko/Koordynator ds. dostępności UKE

Mazowieckie

Na drzwiach do głównych pomieszczeń użytkowych urzędu są naklejki informacyjne w alfabecie brajla. Znajdują się na wysokości około 120 cm nad klamką. W centrali UKE na wszystkich piętrach zamontowano oznaczenia w brajlu na poręczach ewakuacyjnych klatek schodowych.W centrali UKE można z recepcji na parterze wypożyczyć mobilne mapy dotykowe danego piętra, a na każdym piętrze w holu windowym znajduje się taka mapa umieszczona na stojaku.Mapa jest na wysokości około 80 cm z odpowiednio nachylonym pulpitem.

Liczba głosów: 128

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

ZUS Oddział w Olsztynie, Wydział Administracyjno – Gospodarczy

Warmińsko-Mazurskie

Urząd zaangażowany w zmianę na lepsze i poprawę dostępności. Pracownicy mili i pomocni.

Liczba głosów: 76

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Starostwo Powiatowe w Leżajsku

Podkarpackie

Urząd otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym również niewidomych i słabowidzących. W 2020 roku grupa pracowników Starostwa Powiatowego w Leżajsku wzięła udział w szkoleniu z zakresu obsługi niepełnosprawnego petenta, w szczególności z dysfunkcjami wzroku. Jest to urząd chętnie nawiązujący kontakty z organizacjami pozarządowymi i wychodzący naprzeciw potrzebom środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku.

Liczba głosów: 65

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Jakub Modrzyński - Urząd Miejski w Mosinie

Wielkopolskie

Inspektor w referacie promocji i kultury. Na wniosek Burmistrza Gminy Mosina powołano zespół ds. dostępności. Podjął szereg zadań począwszy od przeprowadzenia profesjonalnych audytów stron internetowych – zostały wprowadzone opisy zdjęć i obrazów zamieszczanych na stronie Urzędu oraz ujednolicono zamieszczanie dokumentów tekstowych – dostępnych cyfrowo. Przeprowadzono również audyt budynków Urzędu Miejskiego. Została rozpoczęta procedura oznakowania Urzędu tabliczkami w alfabecie Braille oraz zakupiono licencje na czcionkę. W ramach przebudowy Parku Strzelnica zostały zamontowane na ścieżkach płytki prowadzące oraz ostrzegawcze dla osób niewidomych oraz tablice informacyjne opisane w języku Braille

Liczba głosów: 49

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sieradzu

Łódzkie

Instytucja przyjazna osobom z dysfunkcją wzroku. Jej pracownicy służą wsparciem i radą na wielu płaszczyznach. Od roku 2018 PCPR w Sieradzu realizuje projekt Centrum Usług Społecznych. W ramach projektu jest usługa Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej, dla wielu z nas są to przysłowiowe drzwi do wolności. Od roku 2020 PCPR realizuje projekt Centrum dla Rodziny w Powiecie Sieradzkim, w nim jest także usługa AOON.

Liczba głosów: 42

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Urząd Miasta Katowice

Śląskie

Organizuje pracę tak, aby zapewniać dostępność osobom z dysfunkcją wzroku. W BOM na drzwiach, poręczach, windach znajdują się oznaczenia w brajlu. Panel sterujący windy jest wyposażony w informację głosową mówiącą, na którym piętrze winda się zatrzymała. Po wejściu do budynku OzN uzyska pomoc w dotarciu do miejsca, w którym zostanie obsłużona oraz spotka się z życzliwą i miłą obsługą ze strony pracowników urzędu. Na parterze znajduje się tablica ogłoszeń umożliwiająca zmianę wersji odczytu dla osób słabowidzących. Do urzędu można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Pracownicy BOM zostali przeszkoleni w zakresie obsługi OzN.

Liczba głosów: 27

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

PFRON Oddział Dolnośląski

Dolnośląskie

Misją Funduszu jest ułatwianie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.

Liczba głosów: 6

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Urząd Miasta Torunia, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej

Kujawsko-Pomorskie

Urząd stara się aby Toruń był miastem otwartym i przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami, w tym osobom niewidomym i niedowidzącym. Od roku 2019 wdraża system informujący osoby niewidome w toruńskich urzędach oraz jednostkach kultury.

Liczba głosów: 6

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni

Pomorskie

Przy schodach zamontowano poręcze, na których znajdują się cztery sztuki nakładek w brajlu oraz czarnodruku. Korytarze i pomieszczenia są dostępne dla osób na wózkach lub wspomagających się laską. W budynku są ścieżki naprowadzające prowadzące do Informacji, windy i toalety dla osób niepełnosprawnych. Na schodach są antypoślizgowe nakładki. W Urzędzie znajdują się tablice informacyjne z nazwami i numerami pokoi wykonane kolorem kontrastowym dla osób słabowidzących, a także tabliczki zawierające nazwę i numer pomieszczeń w brajlu wraz z kodem QR wykonane kolorem kontrastowym dla osób słabowidzących. Można wejść z psem asystującym.

Liczba głosów: 2

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

PFRON Oddział Małopolski

Małopolskie

Propagowanie wdrażania dostępności na terenie województwa małopolskiego. Małopolski oddział wspiera organizacje pozarządowe w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Liczba głosów: 1

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Urząd Miejski w Suwałkach

Podlaskie

Do budynku prowadzą trzy wejścia z pochylniami. Przy wejściach znajdują się przyciski systemu przywoławczego. Na drzwiach wejścia znajduje się tablica napisana Brajlem. Do wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Na klatce schodowej początek i koniec biegu schodów został oznaczony kontrastowym kolorem. Budynek posiada dwie przenośne pętle indukcyjne oraz windę łączącą wszystkie kondygnacje. W sąsiedztwie siedziby znajdują się 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Liczba głosów: 1

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Biuro Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin

Lubelskie

Urząd dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (linie naprowadzające, powiększalniki, urządzenia lektorskie, przeszkolona kadra).

Liczba głosów: 0

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

EDUKACJA

Małgorzata Łuba

Mazowieckie

Trener i wykładowca na studiach poradnictwo psychologiczne i interwencja kryzysowa. Otwarta na potrzeby niewidomych studentów i uczestników szkoleń, które prowadzi poza uczelnią. Dba o racjonalne dostosowania. Z wyprzedzeniem wysyła materiały, pyta czy są dostępne, w razie potrzeby wprowadza modyfikacje. Opisuje filmy, które pokazuje, włącza niewidomych do ćwiczeń praktycznych. Przed egzaminem on-line testuje razem z niewidomymi dostępność platformy. Znajduje czas na telefoniczne omówienie prac zaliczeniowych i wspieranie niewidomych absolwentów studiów w ich pracy: skonsultowanie trudnego przypadku, superwizję, wskazanie specjalisty. Wspierała personel ośrodka dla niewidomych i słabowidzących we Wrocławiu w mądrym reagowaniu na problemy emocjonalne uczniów i promocji zdrowia psychicznego.

Liczba głosów: 287

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Aneta Bester

Podkarpackie

Tyflopedagog, oligofrenopedag, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu. W pracy łączy profesjonalizm i pasję. Prowadzi warsztaty „Bądźmy przyjaźni niepełnosprawności”. Jest autorką książki "Aktywność ruchowa dzieci słabowidzących i niewidomych", licznych artykułów z dziedziny tyflopedagogiki oraz współautorką opracowania „W służbie oczom”.

Liczba głosów: 131

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Ewa Kolska

Dolnośląskie

Jest doradcą zawodowym, pełnomocnikiem rektora ds. studentów niepełnosprawnych, prężnie prowadzi Akademickie Biuro Karier, działa na rzecz studentów z różnymi niepełnosprawnościami, w tym z dysfunkcjami wzorku. Odznacza się wielkim zaangażowaniem i empatią w kontaktach ze studentami, otacza ich opieką i stara się niwelować bariery w dostępie osób niepełnosprawnych do wyższego wykształcenia.

Liczba głosów: 93

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Marek Michnik

Śląskie

Od 15 lat wspiera finansowo inicjatywy rozwijające edukację i rehabilitację dzieci z dysfunkcją wzroku. Przekazał środki na pełne wyposażenie pracowni SI, sali doświadczania świata, orientacji przestrzennej i gabinetu ortooptycznego. Przekazał fundusze na pomoce nieoptyczne, zakupił 5 tablic multimedialnych i urządzenia do terapii. Zasponsorował zakup lup, lunet, monookularów, powiększalników elektronicznych. Dofinansowywał wyjazdy śródroczne i posiłki dla uczniów. Przekazał specjalistyczny sprzęt na łączną sumę ponad 320 000zł. Nawet trudny czas pandemii nie przeszkodził mu w działalności filantropijnej na rzecz niepełnosprawnych.

Liczba głosów: 91

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Katarzyna Gdowska

Kujawsko-Pomorskie

Od ponad 26 lat pracuje w SP16 w Toruniu jako nauczyciel wspomagający w klasach integracyjnych. Wykazuje się empatią oraz zaangażowaniem w pracy z uczniami niewidomymi, niedowidzącymi i z innymi niepełnosprawnościami, wspiera ich rodziców. Zdobyła stopień nauczyciela dyplomowanego oraz została uhonorowana Brązowym Medalem za długoletnią służbę.

Liczba głosów: 35

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego

Łódzkie

Jedyne w województwie łódzkim szkoły dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją narządu wzroku. Prowadzą kształcenie i rehabilitację na wszystkich etapach edukacyjnych. To ważne i cenione centrum edukacji, rewalidacji i doradztwa dla osób z niepełnosprawnością wzrokową i ich rodzin.

Liczba głosów: 10

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Wielkopolskie

Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu należy się nominacja w Konkursie IDOL w kategorii Edukacja za innowacyjne podejście do kwestii dostosowań dla osób niewidomych i niedowidzących tj. beaconowy system nawigacji po budynku we współpracy z aplikacją YourWay.

Liczba głosów: 6

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Zespół Placówek Edukacyjnych

Warmińsko-Mazurskie

Szkoła dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami niezwykle otwartą na problemy ludzi słabowidzących. Na miejscu pracuje zespół tyflopedagogów, w użyciu są najnowocześniejsze metody korygowania niepełnosprawności wzroku. ZPE promuje też sztukę ludzi nie- i słabowidzących, a przez liczne kampanie społeczne włącza ich w życie Olsztyna.

Liczba głosów: 3

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Medyczne Studium Zawodowe im. Profesora Liebeharta

Lubelskie

W studium kształci się wiele osób z dysfunkcjami wzroku, głównie w kierunku masażu leczniczego. Ośrodek chętnie przyjmuje uczniów z niepełnosprawnościami, dysponuje przeszkoloną kadrą.

Liczba głosów: 2

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Małgorzata Wróblewska

Opolskie

Kierowniczka Biura Wsparcia OzN w Politechnice Opolskiej bardzo zabiega o to, aby studenci podejmujący naukę mieli jak najlepsze warunki i możliwości edukacji. Na bieżąco aktualizuje swoją wiedzę na temat dostępnych sprzętów i innych możliwości dostosowujących uczelnię dla osób z niepełnosprawnościami. Pani Małgorzata stara się, aby zdobytą wiedzę jak najszerzej zastosować w praktycznych działaniach. Dzięki jej pracy Politechnika Opolska i inni studenci zyskali możliwości optymalnego rozwoju.

Liczba głosów: 1

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH

Małopolskie

Nowatorskie podejście do rehabilitacji wzorku, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Liczba głosów: 0

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

INSTYTUCJA/PLACÓWKA KULTURY/FIRMA

Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły

Mazowieckie

Misją Fundacji Wielozmysły jest włączanie osób z niepełnosprawnościami wzroku w odbiór oraz tworzenie sztuki. Najważniejszym aspektem działania fundacji jest inicjowanie dialogu pomiędzy światem sztuki a osobami niewidomymi. Poprzez swojej działania dociera do miejsc dotąd niedostępnych dla osób niewidomych. Angażując w nie artystów, galerzystów i kuratorów jednocześnie uwrażliwia środowisko artystyczne na ich potrzeby. To co wyróżnia fundacje to także skala działania. Kameralny charakter wydarzeń a także bliski, indywidualny kontakt z uczestnikami sprzyja budowaniu dobrej atmosfery.

Liczba głosów: 265

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Opolskie

OROT to jedna z organizacji, które z zaangażowaniem podjęły działania dostosowujące oferowane przez nich usługi do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Dotychczas zrealizowane inicjatywy w znaczącym stopniu ułatwiają korzystanie osobom z niepełnosprawnościami zasobów oferowanych przez OROT.

Liczba głosów: 198

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny

Warmińsko-Mazurskie

Od wielu lat stara się dbać o potrzeby osób niewidomych i niedowidzących. Posiada specjalnie stworzoną wystawę stałą pn. „Dotknij Kultury Ludowej”, na której prezentowane jest wyposażenie wnętrza odwzorowane ze zbiorów muzeum. Zwiedzający może dotykać i używać wszystkich sprzętów, dzięki czemu może poczuć się jak mieszkaniec dawnej wsi. Wystawie towarzyszy audiodeskrypcja i katalog pisany alfabetem Braille’a. Muzeum na wolnym powietrzu posiada specyficzny charakter, które jest atrakcyjnym miejscem do wypoczynku o każdej porze roku.

Liczba głosów: 129

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o.

Łódzkie

Przewoźnik kolejowy obsługujący połączenia na terenie województwa łódzkiego i w weekendy do Warszawy. Posiada w pełni dostępne dla osób niewidomych pociągi. Wyposażone są one w system informacji głosowej i oznakowane Brajlem. W pociągach do Warszawy, numery siedzeń są oznaczone w Brajlem, drukiem wypukłym, a każda tabliczka jest zintegrowana ze znacznikiem NFC. Pies przewodnik podróżuje bez dodatkowych opłat. Wszyscy pracownicy są szkoleni w zakresie udzielania wsparcia osobom z niepełnosprawnościami i są gotowi pomóc w podróży bez wcześniejszego jej zgłaszania.

Liczba głosów: 95

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Edyta Wyżga - Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Małopolskie

Koordynatorka dostępności. Kreuje nowoczesne, ciekawe, a przede wszystkim dostępne projekty, które kierowane są również do osób z niepełnosprawnościami wzroku.

Liczba głosów: 66

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Muzeum Wsi Kieleckiej

Świętokrzyskie

W roku 2020 realizowało projekt "Dostosowanie oferty Muzeum Wsi Kieleckiej do potrzeb osób niewidzących i słabowidzących" w ramach programu Kultura Dostępna. W ramach działań przeszkolono pracowników Muzeum z zakresu obsługi turystów - interesantów niewidomych i słabowidzących. Opracowana została dedykowana ścieżka zwiedzania Parku Etnograficznego w Tokarni z przewodnikiem muzealnym. Do oferty wprowadzono specjalnie przystosowane warsztaty i lekcje muzealne. Stworzone zostały również specjalne tyfloprzewodniki, prezentujące wybrane obiekty na terenie Parku Etnograficznego.

Liczba głosów: 64

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Centrum Medyczne BESKIDMED

Śląskie

Ośrodek, w którym pracują okuliści, neurolog, chirurg naczyniowy. Od lat przy ulicy Bielskiej 8 w Cieszynie przeprowadzane są bezpłatne akcje profilaktyczne badań przesiewowych w kierunku zaćmy, jaskry, zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem.. Centrum współpracuje z cieszyńskim szpitalem.

Liczba głosów: 39

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Podlaskie

Przy wejściu głównym znajduje się pochylnia. Na drzwiach znajduje się tablica informacyjna w Brajlu. W przedsionku jest tablica informacyjna w kontrastowej kolorystyce. Dostępna jest winda łącząca wszystkie kondygnacje przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, posiadająca oznaczenia brajlowskie i komunikaty głosowe. Do pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W Dziale Zbiorów Specjalnych można wypożyczyć audiobooki, znajduje się tam urządzenie CZYTAK Plus do odtwarzania książek mówionych oraz książki z dużą czcionką. Czytelnia wyposażona jest w przenośny powiększalnik.

Liczba głosów: 34

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Wielkopolskkie

Osobom niewidomym proponuje ścieżki dotykowe w pawilonach wystawienniczych, punkty dotykowe na trasie zwiedzania z tyflografikami, modelami, autentycznymi eksponatami oraz innymi dotykowymi pomocami dydaktycznymi. Proponuje również niezwykłą audiowycieczkę do Pałacu w Szreniawie. Pracownicy Muzeum są przeszkoleni z zakresu audiodeskrypcji. W placówce powstały liczne audiodeskrypcje opisujące wnętrza szreniawskiego pałacu oraz eksponaty z różnych kolekcji muzealnych, które dostępne są na portalu czytanieobrazow.pl. Dla zwiedzających z dysfunkcjami wzroku Muzeum przygotowało folder informacyjny "Pałac w Szreniawie" w piśmie wypukłym brajla i w czarnodruku.

Liczba głosów: 16

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Dom Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych w Rzeszowie

Podkarpackie

Instytucja otwarta na osoby z niepełnosprawnościami. Liczna grupa pracowników DPS przeszła szkolenie z zakresu obsługi osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy DPS z zaangażowaniem świadczą profesjonalne usługi opiekuńcze w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb swoich podopiecznych uwzględniając godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

Liczba głosów: 14

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Cafe Równik

Dolnośląskie

Prowadzi stowarzyszenie zajmujące się terapią osób niepełnosprawnych intelektualnie, które kontynuują tu terapię mowy i myślenia przez pracę. Współpracują też w eventach naszej fundacji

Liczba głosów: 9

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Włocławsko-Brodnicki Klub Sportowy Niewidomych i Słabowidzących “Pionek”

Kujawsko-Pomorskie

Misją klubu jest popularyzacja kultury fizycznej i sportu. Zajmuję się organizowaniem różnego rodzaju aktywności sportowych gdzie angażuje niewidomych podopiecznych a tym samym przyczynia się do niwelowania skutków niepełnosprawności.

Liczba głosów: 5

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Teatr Wybrzeże

Pomorskie

Od lat uczestniczy w programie Kultura Dostępna. Teatr zaprezentował 3 spektakle repertuarowe w wersji online z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz audiodeskrypcją. Teatr pracuje na rzecz niwelowania zarówno barier mentalnych, spowodowanych wieloletnim zaniedbaniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jak i technicznych, utrudniających dostęp do kultury. Wydarzenia realizowane w ramach programu są bezpłatne. Dodatkowo, przeprowadzane aktualnie remonty przestrzeni teatralnych wprowadzają stosowne udogodnienia.

Liczba głosów: 4

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Dom Kultury "Krzemień"

Zachodniopomorskie

Nowa instytucja kulturalna w Szczecinie. Piękny, nowoczesny, w pełni dostosowany budynek i niezwykle empatyczna oraz otwarta dla odbiorców z różnymi potrzebami, grupa pracowników. W "Krzemieniu" realizowany jest projekt teatralno-taneczny aktywizujący osoby z niepełnosprawnością.

Liczba głosów: 3

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Spółdzielnia Socjalna Zielone Oko

Lubuskie

Zatrudnia osoby z niepełnosprawnością wzroku. Uczestniczy w programie asystent osoby niepełnosprawnej. Pomaga osobom niepełnosprawnym nie tylko z dysfunkcją wzroku.

Liczba głosów: 3

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

Bioteka - Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej

Lubelskie

Nowoczesna filia Biblioteki, dostosowana architektonicznie, posiada zasoby skierowane do osób niewidomych i słabowidzących, dysponuje i wypożycza urządzenia do odtwarzania książki mówionej oraz stanowisko komputerowe dostosowane do osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Liczba głosów: 1

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!

ANTYIDOL

Brak nominacji w tej kategorii.